11-01-2016 AYCAN AFACAN

4 yaşımda havuç kesmeye çalışırken başladı benim için yemek yapma sevdası. İlk defa o gün  bıçak kesiği oldu elimde. Annem için ise yağ tenekelerini yere devirip, dökülen yağın üstüne oturup oynamamla 2 yaşımda başlamış. O zamandan farketmeliydim der her zaman. Arkadaşlarım oyun hamurlarından bebekler, hayvanlar yaparken ben mutfak eşyaları yapıp yemekler pişirirdim. 10 yaşında daha minicik ellerimle ilk defa cesaretlenip evde kimse yokken pirinç pilavı yapmıştım. Babam hala daha o günden bahseder, lezzetli olmuştu diye. Beni mutlu eden, hayaller kurmama sebep olan ilk ve tek şeydi pişirmek. Ve bende başladım soymaya, doğramaya ve pişirmeye. Uğraştım, emek harcadım elimden geldiğince. Her uğraşın değecek bir sonucu olur. O sonuç değil midir bizlere uğraş gücü veren? Minik ellerimle yaptığım ve bana ilk hayallerimi kurma armağanı veren pirinç pilavımdan yola çıkarak bir şeyler paylaşmak istiyorum bugün sizlerle. 15.yy'da pilav Osmanlı sofralarını süslemiş. Sade pilavın yanı sıra etli, tavuklu, sebzeli pilavlar da sofralarda yer almış. Ancak pirinç nadir bir malzeme olduğu için çok uzun bir dönem pilav sadece zengin Osmanlı sofralarına sunulmuş ve sofranın en önemli yemeği konumuna yükselmiş. 16.yy'da pilav pişirme yöntemleri gelişmiş, aynı öğünde birkaç çeşit pilav yenmeye başlanmış. Şölenlerde ikramların zenginliği, etin yanı sıra pirinç pilavlarının bolluğuyla da ölçülür hale gelmiş. Ve ben de tabi ki pirinç pilavını aynı hindi gibi Datça'ya özgü birkaç malzeme ile birleştirip sizlere sunuyorum. 


Malzemeler:

1 su bardağı pilavlık pirinç 

200 gr tavuk göğüs fileto

2 yemek kaşığı kuş üzümü

1 avuç Datça bademi(kavrulmamış)

1,5 tatlı kaşığı Datça balı

1 2 yemek kaşığı Datça tereyağı

1,5 su bardağı soğuk su

1 çay kaşığı toz şeker

1 2 damla limon

1 yemek kaşığı sıvıyağ

İsteğe bağlı karabiber

 

Hazırlanışı:

Pirinçler duru su akana kadar yıkanır. (Bu pirincin nişastasından arınması için, lapa olmasını önlemek amaçlıdır.) Bademler kabukları kolay soyulması için sıcak suda 5 dakika bekletilir. Ardından kabuklar soyulur ve bir tavada sıvıyağda bir müddet kavrulur. Tavuk göğüs fileto küp küp doğranır ve tavaya ilave edilir kavrulduktan sonra yıkanmış suyu süzülmüş kuş üzümü tavaya koyulur ve 1,5 tatlı kaşığı bal da eklenir. Bir süre piştikten sonra altı kapatılır. Bir tencerede tereyağı eritilir üzerine suyu süzülen pirinçler eklenir. 1 çay kaşığı toz şeker eklenir. 1 2 damla limon damlatılır. (Toz şeker ve limon pilavın tel tel ayrılmasını ve parlak olmasını sağlar.) 1,5 su bardağı soğuk su eklenir bir kez karıştırılır. Kapağı kapatılır ve kısık ateşte suyunu çekinceye kadar pişirilir. Piştikten sonra 10 dakika demlenmeye bırakılır. Bir kasenin içine tavuklu bademli harcı ve sonrasında pilavı koyup kalıbı tabağa çıkartabilirsiniz. Hoş bir görünüş olacaktır. Afiyet olsun. 

 

Bir ricam var paylaşmayı bilelim ve sokaktaki küçük dostlarımıza yaptığımız yemeklerimizden biraz olsun ayıralım. Lütfen bir kap yemek ve bir kap su koymak bize zor gelmesin. Artan yemeklerimizi çöpe dökmektense bir kaba koyup onlara verdiğinizde onlardan mutlusu olmayacaktır. Yanınıza gelip kuyruk sallayacaklardır. Beni sev derler. Sevgisiz yaşanır mı? Onları sevin onlara sahip çıkın. Onlar bir bebek gibi dertlerini anlatamayan masum varlıklar. Lütfen ona bakacaksanız bir ömür onu sahiplenecekseniz hevesiniz kaçınca sokaklara bırakıp onu terketmeyecekseniz alın evinize. Terkedilmeyi biz insanlar gibi hiçbir canlı istemez. Onlar da canlılar onlar da sevgiyi, mutluluğu biliyorlar terkedilmeyi bilmesinler. Öğretmeyin. Dertlerini anlatamayan kedi ve köpek dostlarımızın inanın bizden tek istedikleri bir kap yemek, bir kap su ve bir kalp sevgi...

 


Bu yazı 3899 defa okunmuştur.AYCAN AFACAN Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer