01-01-1970 03:00 SİYASET

SEÇMEN LİSTELERİ MUHTARLIKLARDA

10 Ağustos günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacak seçmen listeleri, 2-9 Temmuz tarihlerinde muhtarlıklara asıldı. Seçmenler 9 Temmuz’a kadar isimlerini muhtarlıkların yanı sıra www.ysk.gov.tr adresinden kontrol edebilecekler.

SEÇMEN LİSTELERİ MUHTARLIKLARDA

Cumhurbaşkanlığı seçimi için 2 Temmuz'da tüm muhtarlıklarda askıya çıkan seçmen listeleri 9 Temmuz Çarşamba (Bugün) saat 17.00'de askıdan inecek. Listelerde adı olmayanlar İlçe Seçim Kurullarına başvuracaklar.

 Cumhurbaşkanlığı seçiminin 10 Ağustos’ta yapılacak olması yazlığa, memleketine veya farklı bir bölgede tatile gidenlerin nasıl oy kullanacağı tartışmasını beraberinde getirdi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bu seçim için yazlıklarda da oy kullanılabileceğini açıkladı.

Ancak, bu kolaylığın seçmeni yazlık bölgesine gitmekten kurtarmadığı ortaya çıktı. Seçmenler tatil bölgesinde oy kullanmak için yaşadığı yerde gerekli başvuruyu yerine getiremeyecek.

Bu nedenle tatilciler, oy kullanmak istedikleri yerin nüfus müdürlüklerine mutlaka başvurmak zorunda.

2-9 Temmuz tarihleri arasında yapılması gereken müracaatlarla birinci ikametgah adreslerini güncelleştiren seçmenler, oylarını yazlık bölgelerde kullanabilecek. Ancak bu işlem için başvuru yapmayanlar oy kullanamayacak.

SON TARİH 9 TEMMUZ

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bulundukları bölgede oy kullanmak isteyen yazlıkçılar ve öğrenci seçmenlerin 2-9 Temmuz tarihleri arasında oy kullanacakları bölgenin nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Buna göre yazlık adresleri bulunan seçmenler, nüfus müdürlüklerinden birinci ikametgah adreslerini güncelleştirecek, böylece oylarını yazlık bölgelerde kullanabilecek.

 

Yazlıkçı seçmenler adreslerini güncellemek için bu tarihler arasında tatillerini geçireceği bölgeye giderek bizzat başvurmaları gerekiyor.

 

BAŞVURUDA GEREKLİ EVRAKLAR :

 -Telefon Makbuzu (ödeme emirleri ada yazılı)

 -Su Makbuzu

 -Elektrik Makbuzu (ada yazılı)

 -Noterden tastikli kira sözleşmesi

 -Tapu

Başvuru yaparken bunlardan birinin yanınızda olmasını önemle dikkat edin.  


Bu haber 6746 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SİYASET HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer