22-03-2021 Orhan Keskinsoy
Sayın Murat Kurum Çevre ve Şehircilik Bakanı
Tüm canlılar ve doğa için büyük tehlike oluşturan,kullanıp atılan plastiklere karşı , küresel olarak, önlem alma konusunda yoğun çalışmalar yapılmaktadır.AB ülkelerinde kullanıp atılan plastiklerin 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yasaklanması kararı alındı.
Yoğun Olarak Kullanılıp Atılan Plastik Atıklar Şunlardır:Plastik çatal,kaşık,çatal,bıçak, bardak, hazır gıda,yiyecek ve içecekler için kullanılan plastik ambalajlar,plastik kutular, şişeler, kaplar. Çay ve kahve karıştırmak için kullanılan plastik karıştırma çubukları,plastik pipetler. Plastik kulak çöpü, plastik balon çubuklar…
Araştırmalar Sonucunda Kullanılıp Atılan Plastiklerin Belirlenen Zararları Şunlardır:
*Doğa katliamına neden oluyor;
*İnsan ve hayvan sağlığına zarar veriyor;
*Çevrede, doğada, akarsularda,ırmaklarda, göllerde,denizlerde,toprakta yaşayan tüm canlılara ve biyoçeşitliliğe zarar veriyor. Bu ortamların kirlenmesine neden oluyor;
*İnsanlarda kansere neden oluyor. Her yıl bir milyondan fazla kuşun ve çeşitli hayvanların ölümüne neden oluyor;
*Bir milyondan fazla deniz kuşu,kullanılıp atılan plastik kirliliği nedeniyle ölüyor;
*Böyle giderse, denizlerimizde balıktan çok plastik atıklar olacaktır.
*Bu plastikler ,yediğimiz gıdalara, içtiğimiz suya etki ediyor .Havamıza zarar veriyor;
*Kullanılıp atılan bu plastikler, biyolojik olarak ayrışmıyor ve doğadaki çözünme süreci 400 yıldan daha uzun bir zaman alıyor. Yine de tam olarak yok olmuyor. Yalnızca mikro ve nano plastik denilen küçük küçük ve çok küçük parçalara ayrılıyor. 
Bu mikro ve nano plastikler, küresel ölçekte, en çok kirletici olarak biliniyor. Tükettiğimiz gıdalar, içtiğimiz su, soluduğumuz hava, mikro ve nano plastik kirliliği içermektedir.Böyle olunca bunu yiyoruz, içiyoruz, soluyoruz. 
Bunlardan kurtulmanın birinci yolu, üretiminin, tüketiminin, ihracatının, ithalatının yasaklanmasıdır.
Kullanılıp atılan plastiklerin yerine, seçenek olarak;yeniden kullanılabilir/doldurulabilir,sağlıklı ambalaj seçenekleri üretimi doğru ve kalıcı bir çözümdür.
İnsanlar, hayvanlar, canlılar ve doğa için büyük tehlike oluşturan kullanılıp atılan plastiklerin yüksek makamınızca,  yasaklanması kararı alınmasını arz ve talep ederim. Saygılarımla.
Orhan Keskinsoy/Datça Tüketici Hakları Derneği Başkanı

Bu yazı 2913 defa okunmuştur.Orhan Keskinsoy Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer